En Yeni Konular

Dart – Fonksiyonlar (Methodlar)

Fonksiyonlar

method kavramı sayesinde problemlerimizi küçük alt problemlere parçalayarak çok daha okunaklı, hata bulması kolay, tekrar kullanıma uygun uygulamalar geliştirebiliriz.

Bir uygulama geliştirirken, bir problemi çözerken o problemde belli bir işi yapan kodları methodlara bölmemiz gerekir. Bunun için method veya fonksiyon oluşturabiliriz.

Değer döndürmeyen fonksiyonlar

Methodlar parametre alabilir veya herhangi bir parametreye sahip olmayabilir.

Değer döndüren fonksiyonlar

Methodlar geriye bir değer dönderebilir. Değer döndürmeyen method tanımlarının başına void yazılır.
Dart dilinde return ve method geri döndürme veri tipi değeri opsiyoneldir, yani belirtmek zorunda değiliz.(Belirtilmesi önerilir)

Kısa fonksiyon kullanımı (Fat Arrow ‘=>’)

Tek satırlık kısa  methodlarımızı   göstermeye yarar.  Kullanımda süslü parantez ve return anahtar kelimeleri kullanılmaz.

Opsiyonel Parametleri Fonksiyonlar

Dart – Fonsiyon parametre türleri

Parametreleri zorunlu fonksiyon

Parametresi verilmesi opsiyonel fonksiyonlar

Methodlarımıza geçtiğimiz parametrelerin isteğe bağlı olmasını yani verilse de olur verilmese de olur gibi durumlarda süslü {} ve köşeli [] parantez kullanırız.

Parametresinin varsayılan değeri olan fonksiyonlar

Method tanımlarında parametrelere = diyerek varsayılan değerler atayabiliriz. Bu değerler sayesinde eğer kullanıcı method parametrelerini atamamışsa bu varsayılan değerler kullanılır.

 

Hakkında Necip Akgöz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dart – Static Method ve Degiskenler

BaşlıklarFonksiyonlarDeğer döndürmeyen fonksiyonlarDeğer döndüren fonksiyonlarKısa fonksiyon kullanımı (Fat Arrow ‘=>’)Opsiyonel Parametleri FonksiyonlarParametreleri zorunlu fonksiyonParametresi verilmesi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir