En Yeni Konular

Constraint Layout

ConstraintLayout Google I/O 2016 etkinliğinde tanıtılmış olan android’in en son çıkan layout nesnesidir. Bu layout nesnesi ile görsel tasarım hem daha kolay hale geliyor, hem de daha performanslı çalışıyor. ConstraintLayout özellikle RelativeLayout ile yaşanan bazı sorunlara çare olabilmesi amacıyle düşünülmüştür. API 9 ve üstündeki tüm API’lerde kullanılabilir bir yapıdır.

ConstraintLayout Kullanımı

Öncelikle ContraintLayout'u kullanabilmemiz için eğer ekli değil ise ContraintLayout kütüphanesini build.gradle dosyasına eklemeliyiz.

Relative positioning

Relative positioning constraint layoutun en temel özelliği. Viewlari birbirine gore yada parent ına gore yerleştirmemizi sağlıyor

Öncelikle syntax ına bakalım. Alttaki ornekte layout_constraintLeft ile view ın en solu icin constraint tanımlayacağızı söylüyoruz _toRightOfile de constraint olacağı view ın yonunu belirliyoruz burda( sağında olacağını belirtiyoruz ) in diğer tarafında daconstraint olacağı view ı söylüyoruz.

Örnek olarak bakarsak alttaki iki button umuz var B butonu A butonunun sağında olmasını istiyorsak B button unun left constraint ini A butonunun Right ına vermemiz gerekiyor.

Constrait leri xml dosyası içinden vermek yerine direk editörden seçtiğimiz view in 4 yanındaki yuvarlak kutucuğu sürükleyerek de ekleyebiliriz.

Constrait layout Relative positioning

Constraints Tipleri

Resize Handle  Resize Handle -Constraint Layout  Arayüz elementinin üzerindeki  kare simgesi ile köşelerini sürükleyerek yeniden boyutlandırmayı sağlar.

resizehandle

Size Constraint Handle Size Constraint Handle Her arayüz nesnesinin kendine özgü çevresindeki araçları kullanarak kolaylıkla konumunu ayarlayabiliriz.
constraint

Baseline Constraint Handle – İki nesnenin sınır çizgilerini birbirlerine bağlayarak hizalayabiliriz.

Bu özelliği aktif etmek için, nesneye sağ tıklayıp show_baseline demeliyiz

Baseline ConstraintLayout

Bias – Bu araç sayesinde çubukları sağa sola çekerek seçtiğimiz nesnenin konumunu kolaylıkla değiştirebiliriz.

bias

Boyutlandırma

Match Constraint  ConstraintLayout - Any Size – Bu ikona tıklarsanız constraints, match_parent özelliği gösterir. Layout_width ya da Layout_height ‘ı 0dp yapar.

Wrap Content  Wrap Content - ConstraintLayout– nesne içerisinde yer alan text metin veya resim boyu kadar yer kaplar

Fixed Size Fixed Size - Constraint Layout –  Eğer boyutları dp cinsinden kendimiz girmek istersek bu moda alırız.

viewproperties


infer Constraints  – Bu buton tıkladığımızda otomatik olarak o an layout üzerinde bulunan bütün nesneler arasında bağlantı oluşturur.Mükemmel çalışmasada çogu zaman işe yarar.

Kaynak :

Hakkında Necip Akgöz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Android Bottom Navigation View Kullanımı

Bottom Navigation View Kullanımı Örnek Kullanmak için material design kütüphanesi build.gradle dosyasına eklenmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir